Délka čtení | 10min

Na počátku bylo slovo

A na začátku našeho TeakPeaku byla komoda na vinylové desky, které pracovně říkáme Gershwin. Byla prvním vlastním výrobkem, který jsme si v dílně vytvořili a následně začali posílat do světa. Ačkoliv máme v portfoliu už větší projekty, tak právě tento kousek určil TeakPeaku směr, kterým se řídíme dodnes. Objevte TeakPeak společně s příběhem phono komody Gershwin.

Proč komodu na vinyly?

Primárně jsme se v TeakPeaku soustředili výhradně na přeprodej vybraných českých a zahraničních dodavatelů. Tajně jsme však snili i o výrobě čistě vlastních kolekcí, které by přispěly do nabídky českého nábytkářského trhu a rozšířily pozitivní povědomí o lokální tvorbě. Jelikož máme v našem týmu i pár nadšenců do vinylových desek, nápad vytvořit komody, kde bychom tyto placky mohli ukládat, přišel vcelku rychle. O to s větší vervou jsme se do našeho projektu pustili, když jsme po prozkoumání české nabídky zjistili, že podobné kusy nábytku jsou nedostatkovým zbožím.

Hledání směru

O vzhledu naší phono komody jsme od začátku měli vcelku jasné představy. Chtěli jsme se esteticky přiblížit době, kdy byl vinyl jediným dostupným poslechovým médiem. 50. až 70. léta byly tedy jasnou studnicí inspirace. A to nám zůstalo dodnes. Jsme přesvědčeni, že jazzový věk nabídl designu mnohé. Estetické ideály této doby pro nás neznamenají škatulkový pojem „retro“, ale svébytný projev lidského citu pro představivost a hlavně zručnost. Každou novou kolekcí se snažíme přispět do itineráře mid-century designu. Každou novou kolekcí si vzpomeneme na našeho Gershwina.

Realizace - Pro šikovné ruce není třeba chodit za hory, za doly, za řeky, za moře

Jsme Šumaváci a pro šikovné ruce není třeba hodit daleko. Projekt jsme začali realizovat hned ve dvou lokálních truhlárnách, abychom si zajistili pohotovou odezvu v případě nárůstu poptávky (vyplatilo se). V jedné truhlárně se dělaly nohy a základové konstrukce komod, v druhé se dělaly úložné prostory a finální moření. Obě truhlárny jsou dnes nosnými pilíři naší TeakPeak nábytkové kolekce. Opět díky Gershwinovi!

Materiál - Nebojte se dýhy

Hned od počátku jsme měli slabost pro dubové dřevo a pro hutné barvy. Skladbu použitých dřevin našich komod jsme ponechali stejnou, jako to bylo běžné právě v mid-century věku - tedy kombinace masivu a dýhy. A že všechno musí být nutně z masivu? Rozhodně nikoliv! Jde především o celkovou kvalitu a promyšlenost dané konstrukce. Dýhované komody z 50. let dodnes nacházíte v antikvariátech a často v bezchybném stavu. Dýhované materiály obecně disponují větší flexibilitou a lépe snášejí i sebemenší změny teplot, díky čemuž drží stálý tvar. Masivní dřevo je samozřejmě tvrdé ale zároveň i méně poddajné a vyplatí se ho krotit například při výrobě jídelních stolů nebo postelí za užití zpevňovacích svlaků.

 

Dýhované materiály a trochu fyziky

Flexibilita odýhovaných materiálů nám hrála do karet i z hlediska muzikálního. Pokud jste nebo se chystáte být uživatelem gramofonu, tak víte, že sebemenší otřes gramofonu se projevuje ve výsledném zvuku. Často však máme vedle gramofonu i reproduktory, které sami o sobě vytváří zvukové vlny, zejména pokud se bavíme o basových složkách. Dýhované materiály však mnohem lépe absorbují tyto vlny. Tudíž gramofon uložený na komodě z odýhovaných materiálů bude těchto vln mnohem více ušetřen, než by tomu bylo v případě, kdy by stál na nepoddajné masivní ploše. To jsme zjistili opět díky našemu Gershwinovi. 

Zkušenosti

Náš první projekt nás zásobil mnoha zkušenostmi. Ať už se jedná o soustružení dynamických linií nebo míchání těch správných barevných tónů (a věřte, je to pěkná alchymie). Komoda Gershwin je prvopočátek TeakPeaku - v rovině estetických ideálů, ale i v rovině navazování a ucelování vztahů s lokálními tvůrci. Je krásné vědět, že za každým projektem TeakPeaku stojí podobný příběh.

Objevte TeakPeak kolekci komod na vinylové desky na našem e-shopu!

 

A ptáte se, proč zrovna jméno Gershwin?

Naše phono komody jsme pojmenovali po americkém hudebním skladateli Georgi Gershwinovi, který přispěl do jazzového kánonu mnohými nezapomenutelnými skladbami. Určitě si pusťte Rhapsody in Blue, a určitě si to pusťte na vinylu!

Fine!